Na ovoj stranici ću objavljivati preporuke za čitanje koje smatram korisnim za sve koji su zainteresovani za studije onemogućenosti. Budući da su publikacije koje su predstavljene ovde dostupne samo na engleskom jeziku, ova lista preporuka istovremeno daje predloge izdavačima za prevođenje na srpski jezik što bi uspostavilo osnov za uvođenje studija onemogućenosti u Srbiji.
- Lawson, A. and Beckett, A.E. 2021. The social and human rights models of disability: towards a complementarity thesis. The international journal of human rights. 25(2), pp.348–379. https://doi.org/10.1080/13642987.2020.1783533
U ovom članku, Ana Loson i Angharad Beket, kodirektorke Centra za studije onemogućenosti, Univerziteta u Lidsu, uvode konceptualnu jasnoću u pogledu socijalnog modela onemogućenosti i modela invalidosti zasnovanog na ljudskim pravima. Mnogi aktivisti/kinje za prava osoba sa invaliditetom, pa i akademski pisci koriste ove koncepte naizmenično ili predstavljaju model invalidnosti zasnovan na ljudskim pravima kao poslednju i najprogresivniju fazu razvoja modela invalidnosti. Autorke pojašnjavaju da dva modela ispunjavaju različite svrhe. Socijalni model onemogućnosti predstavlja onemogućenost kao oblik društvene potlačenosti i služi da se prepoznaju faktori koji onemogućavaju osobe sa invaliditetom, dok model zasnovan na ljudskim pravima se može razumeti model javnih politika u oblasti invaliditeta koji propisuje put ka punoj realizaciji ljudskih prava osoba sa invaliditetom.